Rodinova dokonalá ruka

Autor: Jana Kapráliková | 6.2.2019 o 3:06 | (upravené 6.2.2019 o 7:51) Karma článku: 1,19 | Prečítané:  365x

Auguste Rodin bol jedným z najväčších sochárov 19. storočia. V Rodinovom múzeu v Paríži sa nachádza 300 jedinečných majstrovských kúskov, z ktorých mňa osobne uchvacujú viaceré sochárske stvárnenia rúk. Dokonalé diela!

Rodinovo múzeum bolo otvorené v roku 1919 a nachádza sa na dvoch miestach - Hotel Biron v centre Paríža a v Meudon, mimo Paríža, v Rodinovom starom dome. Ja som navštívila dva krát Rodinovo múzeum v centre Paríža. Vstupné v plnej cene je EUR 12, zadarmo majú vstup deti do 18 rokov a tiež mládež z Európskej únie od 18 - 25 rokov. Voľný vstup pre všetkých návštevníkov je každú prvú nedeľu v mesiaci od októbra do marca. 

http://www.musee-rodin.fr/en/visit/plan-your-visit-paris

Diela tak dokonalé ako odliatky zo živého človeka

Rodin išiel do Talianska študovať Michelangelovo dielo. Aj vďaka tomu sa svojimi dielami tak priblížil realite, že bol obvinený, že sochy odlial zo živého človeka. 

Inšpiráciou jeho súsošia "Bozk" a ďalších eroticky ladených sôch bola jeho múza Camille Claudel. 

Rodin vytvoril aj mnoho verzií sochy Mysliteľ. Niektoré sa nachádzajú v interiéri múzea, a iné v priestoroch záhrady múzea. Odliatok tohoto diela je aj na Rodinovom hrobe v Meudon. 

V priestoroch záhrady sa nachádza aj súsošie "Občania Calais", ktoré zachycuje výjav zo storočnej vojny. Keď si návštevník aj dnes po 120 rokoch od dokončenia tohoto súsošia pozrie línie jednotlivých častí tela, výraz tváre, ale aj dokonalé záhyby jednotlivých častí oblečenia, tak musí obdivovať nadčasovosť týchto línií. 

Ale vrcholom jeho tvorby by som povedala, že je monumentálne súsošie "Brána pekiel", znázorňujúce scény z "Božskej komédie" Dante Alighieriho. Na tomto súsoší Auguste Rodin pracoval 37 rokov a za jeho života celé dielo nebolo nikdy vystavené. Bronzový odliatok, ktorý dnes môžeme obdivovať v záhrade múzea, bol vytvorený 10 rokov po jeho smrti. Sochy použité v "Bráne pekiel" boli vystavené aj ako samostatné umelecké diela - napríklad socha "Mysliteľ", alebo súsošie "Bozk". 

P.S. 

Umelecký Paríž, ktorý ja určite odporúčam navštíviť: 

Múzeum Louvre - obrovské múzeum, kde si môžete pozrieť aj známu "Monu Lisu" od Leonarda da Vinci. Mimochodom obraz "Mony Lisy" nie je veľký, meria iba 53 x 77 centimetrov. A keďže sa návštevníci musia na neho pozerať z určitej vzdialenosti, tak pripadá ešte menší. Ale čo je zaujímavé, že aj keď sa na obraz pozeráte z ktorejkoľvek strany, oči Mony Lisy vás stále sledujú!

V múzeu Louvre sa nachádza "Západné umenie" od stredoveku do roku 1848, umelecké predmety z obdobia starovekých civilizácií (Egypt, Grécko, Rím) a islamské umenie. 

Vstupné online s maximálnym 30 minútovým čakaním je EUR 17, vstupné na mieste na presný čas s veľkým čakaním je za EUR 15. Prvú sobotu mesiaca je múzeum otvorené aj od 18 do 21.45 hodiny a vtedy je vstup zadarmo (ale predpokladám, že vtedy je tu strašný nával). 

https://www.louvre.fr/en/hours-admission-directions/admission#tabs

Múzeum Louvre má zbierky na 5. poschodiach a celé sa v podstate nedá pozrieť za jeden deň. Pamätám, si, že počas mojej návštevy sme si pozreli hlavne najznámejšie diela podľa plánu múzea a aj to nám trvalo niekoľko hodín a po pár hodinách sa mi už začali hlavne maľby splývať jedna do druhej. 

https://www.louvre.fr/sites/default/files/medias/medias_fichiers/fichiers/pdf/louvre-plan-information-english.pdf

Múzeum Orsay sa nachádza v budove bývalej železničnej stanice a sú v nej vystavené umelecké zbierky od roku 1848 - 1914 a teda hlavne diela impresionizmu. Keďže ja túto éru výtvarného umenia mám veľmi rada, múzeum Orsay som už navštívila dva krát. 

Vstupné do Múzea Orsay je EUR 14, ale podobne ako v Rodinovom múzeu zadarmo majú vstup deti do 18 rokov, mladí ľudia od 18 - 25 rokov s pasom Európskej únie a tiež všetci ostatní návštevníci v prvú nedeľu v mesiaci. Tiež existujú kombo-lístky s inými múzeami, ktoré odporúčam zvážiť. 

https://www.musee-orsay.fr/en/visit/welcome.html

Múzeum Salvadora Dalího sa nachádza kúsok pod  bazilikou Sacre Coeur na Montmartre. Plné vstupné je EUR 12. V tomto múzeu sa nachádza asi 300 umeleckých diel tohoto umelca, mága a to maľby, sochy, nábytok a iné rôzne surrealistické predmety. Dalího buď obdivujete ako inovatívneho a originálneho umelca, alebo ho nenávidíte ako čudáka a pomätenca. Ja som niekde na pol ceste, nie vždy ho chápem, ale fascinuje ma tak, že kedykoľvek mám možnosť si jeho dielo pozrieť, tak idem. 

https://www.daliparis.com/en/visit-informations

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?