Ľadové kráľovstvo? Nie, ľadové peklo!

Autor: Jana Kapráliková | 31.1.2019 o 5:49 | Karma článku: 2,61 | Prečítané:  1003x

Zimnú prírodu pomenúvame romantickými názvami ako "Zimná rozprávka" a "Ľadové kráľovstvo". Ale kvôli zmene zákona o pozemných komunikáciach sa musia o sneh a ľad na chodníkoch postarať obce a mestá a to vytvára "Ľadové peklo"!

V máji 2018 parlament schválil novelu zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciach, ktorou došlo k zásadnej zmene v údržbe chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam. Predtým sa o chodníky hraničiace s cestou museli starať vlastníci nehnuteľností. Po novom sa musia o tieto chodníky postarať správcovia miestnych komunikácii - čiže mestá a obce. 

Zmena zákona č. 135/1961 o pozemných komunikáciach (zdroj http://www.vssr.sk/)

Evidentne najvýznamnejšou zmenou je vypustenie doterajšej povinnosti odstraňovať závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom, pričom túto povinnosť doteraz mali vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností (doterajší § 9 ods. 2 zákona o pozemných komunikáciách). 

Taktiež sa vypúšťa ustanovenie § 9a ods. 4, podľa ktorého vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v súvisle zastavanom území hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, zodpovedali za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.

Po novom tak podľa § 9 ods. 2 zákona o pozemných komunikáciách bude platiť, že závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov sú bez prieťahov povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií.

Situácia v Bratislave po novom

Do mája 2018 sa v Bratislave muselo mesto a obce sa postarať o chodníky o ploche 200,000 m2. Od mája 2018 sa to navýšilo na plochu 1,2 milióna m2, čo malo navýšiť rozpočet na správu komunikácií a chodníkov o EUR 1 milión. 

Neviem či má význam komentovať to, že v sobotu a v pondelok keď začalo snežiť som skoro nevidela odprátavače snehu na cestách (čiže miliónový rozpočet Bratislavy na zimnú údržbu ako keby vyletel komínom?). 

Ja bývam v Ružinove a tam vraj čerpanie rozpočtu na zimnú údržbu závisí od vplyvu počasia?! Ružinovský dodávateľ zimnej údržby by mal mať 30 mechanizmov a 60 zamestnancov. Kam sa títo podeli začiatkom týždňa keď bolo treba odpratať čerstvo napadaný sneh z ciest - to je záhada hodná nového filmu Trhlina!

Ja nie som vodič a cestujem v Bratislave MHD a chodím po chodníkoch pešo. Po skoro týždni po snehovej nádielke je situácia na chodníkoch rôzna. Sneh na niektorých chodníkoch pri svojich budovách odpratali vlastníci budov, aj keď to podľa súčasného zákona nemusia. A tieto chodníky boli včera ešte mokré, ale bez snehu a dnes už boli suché. Ale sú chodníky, kde chodci vytvorili zo snehu cez deň pľačkanicu, z ktorej sa za noc stala ľadová plocha. To zapríčiňuje, že chodci na týchto zľadovatených úsekoch chodníkoch spomalia a snažia sa nespadnúť. Ja osobne v tomto čase vyhľadávam chodníky bez ľadu, chodím inými trasami ako obyčajne a tiež mením cestovanie MHD, tak aby som od zástavky a k zástavke mala čo najmenej šmykľavú cestu. A to ja mám dobrú zimnú obuv, som zdravá a pomerne mladá. Ľutujem v tomto čase všetkých starých ľudí a ľudí s paličkami, ako aj mamičky s kočíkmi, ako sa trápia na neodprataných chodníkoch. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je otázka koľko zlomenín končatín a iných úrazov ešte nastane kvôli neschopnosti miest, obcí a mestských častí zvládnuť zimnú údržbu?! Ale milí starostovia a poslanci mesta a mestských častí, pamätajte, že každá zlomená noha kvôli ľadu na chodníku znamená mínus jeden volič a keby sme mali rýchle súdy, tak by to znamenalo aj žaloby. Ale u nás sa postihnutý obáva, že sa nedočká rýchleho súdneho rozhodnutia a preto väčšinou ani neberie právne na zodpovednosť tých, čo majú odpratať daný chodník. 

P.S. A to už vôbec nehovorím o bielych farbách použitých na maľbu prechodov (zebry) na cestách. Taká nová zebra vyzerá krásne, ale modli sa keď nasneží, alebo je námraza a ty šliapneš na takúto novučičkú zebričku. Môžeš sa pošmyknúť, spadnúť a letieť až do tramtárie, alebo pod kolesá najbližšieho auta. Preto ja v zime, keď je sneh, alebo námraza sa snažím chodiť tesne mimo prechodu, keď vidím, že je novo natretý, lebo raz som takto (našťastie na prázdnej ceste) už spadla... 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?