Emiráty a Omán - moja ochutnávka Arabského polostrova (2. časť Abú Zabí a Omán)

Autor: Jana Kapráliková | 20.1.2019 o 22:03 | (upravené 21.1.2019 o 10:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1323x

To čo som si najviac pamätám z Abú Zabí je rozprávkovo krásna Veľká mešita, v ktorej ale vládne tvrdý poriadok a fakt, že bývalý šejk mal 30 detí. Omán na mňa zapôsobil hlavne krásnymi plážami, tradíciami a mestom bez žien. 

Abú Zabí - hlavné mesto Spojených arabských emirátov a sídlo vladára 

Abú Zabí (po anglicky Abu Dhabi) je hlavné mesto Spojených arabských emirátov. Je zároveň aj hlavným mestom emirátu s tým istým menom a po Dubaji je to 2. najväčšie mesto Emirátov s počtom okolo 3 miliónov obyvateľov. Do 60. rokov bolo Abú Zabí len malé mestečko a rozmach nastal až s ťažbou ropy. Viac ako 90% ropných ložísk Spojených arabských emirátov leží práve v emiráte Abú Zabí. 

Bývalý šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan, ktorý bol vladár Abú Zabí 38 rokov a zomrel v roku 2004 vo veku 86 rokov, mal 30 detí, z toho 19 synov a 11 dcér. V Abú Zabí vládne absolútna monarchia a preto sa kreslo vladára dedí na syna (alebo synovca, ak vladár nemá potomkov). Nakoľko bývalý šejk mal až 19 synov, tak sa po jeho smrti stal vladárom jeho najstarší syn šejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan. A šejk je politickým lídrom a zároveň aj prezidentom Spojených arabských emirátov. 

V centre Abú Zabí bola jedna štvrť, kde každý z potomkov bývalého vladára mal svoj vlastný palác, ktorý bol uzavretý pre návštevníkov. Nemyslím si, že na hlavnej triede som videla až 30 týchto palácov, ale viac ako 10 z nich som spoza skla výletného autobusu videla určite. 

V centre Abú Zabí je moderná obchodná štvrť s mrakodrapmi, ktoré sa krásne lesknú ako panoráma keď sa na ne pozerá návštevník spoza jazera. Okrem toho v Abú Zabí je dominantou luxusný hotel Emirates Palace, ktorý si môžete pamätať z filmu "Sex v meste 2". Tento hotel je prístupný podľa informácie na Tripadvisor stránke každému a to aj bez rezervácie izby alebo reštaurácie, ale v niektorých dňoch môže byť vstup obmedzený, ak sa v hoteli konajú nejaké akcie. 

Mramorovo-kryštálový zázrak - Veľká mešita 

Veľká mešita v Abú Zabí (po anglicky Sheikh Zayed Grand Mosque) bola otvorená v roku 2007. Je to obrovský náboženský komplex, v ktorom sa môže naraz modliť až 40,000 veriacich moslimov ( z toho priamo vo vnútri mešity v hlavnej modlitebni až 7,000 veriacich). Hlavná modlitebňa je len pre mužov, pre ženy je postavená ďalšia menšia modlitebňa a do tej sa zmestí 1,500 veriacich moslimiek.  Mešita sa rozlieha na pozemku veľkom 12 hektárov a má 4 minarety. V tejto mešite sa nachádza hneď niekoľko svetových rekordov - v hlavnej mužskej modlitebni sa nachádza najväčší ručne tkaný koberec na svete. Tento koberec meria 5,600 metrov štvorcových a váži 35 ton. V mešite sa nachádza 7 lustrov z kryštálov Swarovski. Najväčší z týchto lustrov je druhý najväčší luster v mešite a tretí najväčší luster na svete. Steny mešity boli postavené z mramoru a na stĺpoch sa nachádzajú mozaiky z perál. Táto nádherná mešita vyzerala ako palác v rozprávke "Tisíc a jedna noc". 

Navštíviť túto mešitu môžu aj neveriaci, čiže nemoslimovia. Návštevné hodiny sú každý deň okrem piatku od 9 hodiny rannej do 10 hodiny večer, v piatok (čo je pre moslimov sviatok) sú návštevné hodiny len poobede od 4,30 do 10 hodiny večer. Ale každý návštevník mešity sa musí obliecť podľa požadovaného spôsobu oblečenia. Pred vstupom do mešity vás skontroluje interný strážnik a ak štandardom oblečenia do mešity nevyhovujete, môžete si potrebný habit a šatku požičať (nám toto náš sprievodca nepovedal a keďže dostal asi úplatok v miestnom obchode, tak všetci nevyhovujúci vrátane mňa si požadovaný habit kúpili, to ale nie je potrebné, lebo priamo v mešite sa nachádza požičovňa požadovaného oblečenia). Pre ženy to je zahalenie od krku po členok a to v nepriliehavých šatách (sukňa po zem, nepriliehavé nohavice, voľná blúzka s dlhým rukávom, alebo tričko a na tom voľný sveter, alebo voľná bunda) a na hlave šatka. Žena nemôže byť oblečená do bielej farby, cez ktorú presvitá svetlo a tiež nemôže mať nič priehľadné, alebo dierované. Šatka na hlavu nemôže slúžiť na zakrytie ramien, na to musí mať žena samostatný kus odevu. Muž šatku mať nemusí a môže mať tričko s krátkym rukávom, ale tiež musí mať dlhé nohavice po členok. Ja sama som mala oblečené nohavice do pol lýtka a tričko s 3 štvrťovým rukávom. Veľká chyba! Kúsok svietiaceho bieleho lýtka pôsobila na interného policajta mravnosti ako červená farba na býka a začal hneď kričať na nášho sprievodcu, že moje spolovice odhalené lýtko je urážka. A keďže som si kúpila miestny čierny habit, tak som potom vyzerala úplne ako domáca arabská žena. Viac mojich známych pozeralo na moje fotky s počudovaním. 

Do mešity smerovali tisíce návštevníkov. A hoci bol január, bolo 30 stupňov, a práve preto bola táto návšteva dosť náročná, keďže som bola zababušená ako arabská žena. Návštevníkov pustili len nakuknúť do modlitebných siení, ale vonku sa návštevníci mohli pohybovať po vyznačených trasách. Aj keď táto návšteva na mňa nepôsobila kvôli množstvu návštevníkov nábožensky, skôr turisticky, určite túto návštevu odporúčam. Táto Veľká mešita v Abú Zabí je moderný architektonický klenot, aký som ešte nikdy v živote nevidela. 

Ja som absolvovala prehliadku Abu Zabí výletným autobusom, ale k mešite je možné sa dopraviť aj taxíkom (podobne ako v Dubaji, ani tu neboli taxíky drahé a okrem lokálnej meny AED sa dalo platiť aj malými bankovkami v EUR). 

https://www.szgmc.gov.ae/en/visiting-the-mosque

Okrem Veľkej mešity navštevujú v Abú Zabí návštevníci aj atrakciu "Svet Ferrari", tam ale denné vstupné začína online lístkom v hodnote AED 295 (EUR 75). Mňa osobne ale táto atrakcia nelákala.

https://www.ferrariworldabudhabi.com/

Do Abú Zabí sa dá ľahko dostať autobusom aj z Dubaja (zo zástavky "Al Ghubaiba Bus Station 01" v Dubaji na zástavku "Abu Dhabi Central Bus Station").  Cesta trvá menej ako 2.5 hodiny a jednosmerný lístok stojí iba AED 25 (EUR 6.50). Takže mnoho návštevníkov Dubaja si urobí jednodenný výlet do Abú Zabí. A myslím, že kvôli návšteve úžasnej Veľkej mešity v Abú Zabí sa to naozaj oplatí. 

http://wojhati.rta.ae/dub/XSLT_TRIP_REQUEST2

Počas výletu v Abú Zabí, ako aj výletu v Ománe nám sprievodcovia povedali o 5 pilieroch islamu.

5 pilierov islamu sú:

1. deklarácia viery v Alaha jediného boha a v Mohameda ako Božieho posla

2. povinnosť modlitby 5 krát za deň 

3. povinnosť dávať - ak má niekto v rodine (aj širokej) viac ako druhý v rodine, tak sa bohatší človek musí postarať o chudobnejšieho 

4. pôst v mesiaci Ramadan

5. púť do Mekky (ak to povoľujú finančné prostriedky veriaceho).

To, že sa každý moslim musí postarať o chudobnejšieho chudobného bolo vidieť aj v tom, že v Spojených arabských emirátoch ani v Ománe som nevidela na ulici žiadneho bezdomovca. A čo keď niekto nemá bohatého príbuzného? Tak vraj na to existujú v oboch krajinách charity, ktoré sa o chudobných ľudí postarajú. 

Vyprahnutý ostrov Sir Bani Yas

Naša výletná loď MSC Splendida mala zástavku na ostrove Sir Bani Yas v Emiráte Abú Zabí. Sir Bani Yas je prírodný ostrov, ktorý sa nachádza 170 kilometrov od mesta Abú Zabí. Tento ostrov má 17.5 kilometra po dĺžke 9 kilometrov po šírke a je najväčším prírodným ostrovom v Spojených arabských emirátoch. Dnes je ostrov umelo udržiavanou prírodnou rezerváciou s niekoľko tisíc zvieratami (napríklad viac ako 6,500 antilop a 30 žiráf) a niekoľko miliónmi stromov a rastlín. Okrem toho sa na ostrove nachádza pekná piesočná pláž (keď sme my boli na ostrove,v mori boli bohužiaľ chaluhy) a jeden hotel. 

Keďže ostrov Sir Bani Yas nemá veľký prístav, tak naša obrovská výletná loď MSC Splendida zakotvila tak kilometer od pobrežia a na pobrežie sme sa dostali takzvaným tenderingom, čo je preprava záchrannými člnmi. Ja som si okrem pláže zaplatila aj okružný výlet ostrovom, ale musím povedať, že sa to neoplatí. Tento ostrov bol úplne suchý, kamenný ostrov s pohoriami, ktorý bol umelo zavlažovaný všade natiahnutými zavlažovacími káblami. Bez zavlažovania by bol ostrov len kamenná púšť. A pre našinca, ktorý môže obdivovať zvieratá vo voľnej prírode (srnky vidím vždy keď cestujem po diaľnici) alebo v mnohých zoologických záhradách, nebolo toto "safari" len s niekoľkými druhmi zvierat až také unikátne. Takže keby ste niekedy mali možnosť ísť na tento ostrov, tak stačí zostať na pláži. 

Omán

Omán, alebo Ománsky sultanát, ktorý sa nachádza v Arabskom poloostrove, má celkom 3 milióny obyvateľov. Omán je absolútnou monarchiou a sultanát. Titul sultána je dedičný a sultán zároveň zastáva aj úlohu predsedu vlády. Na čele islamského náboženského práva v tejto krajine je najvyšší islamský vykladač, ktorý sa vyjadruje k právnym sporom podľa islamského práva. 

My sme v Ománe navštívili hlavné a najväčšie mesto Maskat (po anglicky Muscat) a oblasť Musandam s mestom Khasab. Na mňa Omán pôsobil viac tradične ako navštívené miesta Dubai a Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, aj keď ani tu sa pokrok nezastavil a v hlavnom meste Maskat bolo mnoho zaujímavých moderných budov. 

Slováci potrebujú do Ománu vízum, ale ja keďže som bola na výletnej lodi, tak tá pre nás vybavila špeciálnu kartu bez nutnosti víza. Inak si Slováci môžu vybaviť vízum online, alebo po prílete do Ománu. 

http://www.oman-travel.eu/oman-viza/

Moderný, ale aj tradičný Maskat

Pri návšteve Maskatu (po anglicky Muscat) ma najviac zaujala návšteva Veľkej mešity, sultánskeho palácu Al Alam a miestny trh / bazár Mutrah. Cestou do Veľkej mešity sme išli okolo obrovských stavieb, ktoré boli ministerskými budovami. Bolo zaujímave sledovať tú megalomániu pri stavbách vládnych budov. 

Pokojná a duchovná Veľká mešita 

Veľká mešita sultána Qaboos (po anglicky Sultan Qaboos Grand Mosque) bola otvorená v roku 2001 a bola postavená z 300,000 ton indického pieskovca. A práve táto piesková farba mešity robí z tejto pozoruhodnej modernej stavby, stavbu ako keby z minulých storočí zo zvláštnou kľudnou atmosférou, ktorá ako keby vyzývala k modlitbe, alebo meditácii.

Ale aj táto stavba je ohromujúca svojou veľkosťou a v mešite sa naraz môže modliť až 20,000 veriacich, z toho v hlavnej modlitebni pre mužov až 6,500 veriacich. Mešita sa rozlieha na ploche 40,000 štvorcových metrov.  V hlavnej modlitebni sa nachádza obrovský koberec, ktorý váži 21 ton a je druhým najväčším kobercom v jednom kuse na svete. Koberec má 28 farieb a meria 60 x 70 metrov. A luster v modlitebni je vysoký 14 metrov, váži 8.5 tony, má v sebe vložených viac ako 600,000 kryštálov a má viac ako 1,200 žiaroviek. Tento luster je najväčším lustrom na svete. Nádherný farebný koberec ako aj kúzelný v Taliansku vyrobený luster pôsobili luxusne, ale aj podmanivo a proste som musela obdivovať tú krásu. 

Keďže už som bola poučená ako sa obliecť do mešity (kvôli mojej predchádzajúcej návšteve mešity v Abú Zabí), tak na túto návštevu Veľkej mešity v Maskate som sa pripravila už lepšie. Mala som oblečené dlhé rifle, tričko s krátkym rukávom, ale na to som si dala voľnú džínsovú bundu a samozrejme šatka na hlave. Takže hoci som bola adekvátne oblečená, vyzerala som ako turistka a nie ako domáca v habite. 

Podľa ústnej (neoverenej) informácie je táto mešita otvorená iba doobedných hodinách.

http://sultanqaboosgrandmosque.com/

Farebný Al Alam palác

Palác Al Alam slúži ako ceremoniálny palác pre Ománskeho sultána Qaboosa. Palác je známy svojou fasádou v bledomodrej a zlatej farbe. V okolí palácu boli krásne udržiavané záhrady. Pri paláci sa nachádzalo veľké námestie a ministerstvo financií. 

Voňavý a hlučný bazár Mutrah

My sme na šťastie mali alokovanú sprievodcom na návštevu tradičného bazáru Mutrah iba jednu hodinu. To zapríčinilo, že som až toľko nenakupovala a neminula. Na tomto tradičnom bazáre / trhu v starom Maskate sa predávalo okrem suvenírov, šatstvo, zlato, živica do kadidla, parfémy, korenie a miestne tradičné výrobky z dreva. Keď nám sprievodca povedal, že tradičným tovarom na bazáre je živica, ktorá sa používa do kadidla a že môže mať zelenú farbu (tá sa len páli ako kadidlo), alebo bielu farbu, ktorá sa dá okrem pálenia aj jesť ako liek na zažívanie, tak som túto živicu proste musela ochutnať. Chutilo to ako keby som olizla strom a proste som túto živicu nemohla prehltnúť a vypľula som ju. Kúpila som si magnetku ako suvenír, ale aj šafran na varenie, malý parfém vytvorený na olejovej báze v jemnej vôni s názvom "Sensual", po slovensky "Zmyselnosť". A samozrejme som si musela kúpiť aspoň jednu handru, a to bol šál (vlnená pašmina) značky Gucci (veľmi profesionálne vyrobený falzifikát). Tento tradičný bazár ma bavil, ale ako žena, ktorú lákajú unikátne výrobky som rada, že som tu mala len obmedzený čas na nakupovanie. 

Khasab - mesto bez žien s portugalskou históriou 

Okrem Maskatu sme navštívili oblasť Ománu Musandam, ktorá je obkolesená zo všetkých strán Spojenými arabskými emirátami a je geograficky oddelená od zbytku Ománu. 

V tomto malom meste znova nebol prístav a preto sme museli z lode MSC Splendida priplávať v záchranných člnoch (takzvaný tendering). Ale loď zakotvila ďalej od brehu, možno 5 kilometrov a boli tu dosť vlny, takže príchod aj odchod na pobrežie bol trošku dobrodružný. Z prístavu sa pešo do mesta Khasab dostať nedalo a človek mohol ísť buď kyvadlovou dopravou do centra za malý poplatok (čo vybavila loď), alebo mohol ísť na organizovaný výlet, čo bol môj prípad. 

V centre mesta Khasab bolo malé námestie s obchodmi s potravinami, ale aj inými produktami (trh). Ja som navštívila iba potraviny a dala som si sladkú kávu. A práve na tomto mieste bolo možné vidieť tradičný Omán - mužov hrajúcich domino na ulici, a taký ten tradičný ruch (autá, bicykle). A práve na tomto mieste som všade videla iba lokálnych mužov. Ženy a deti ako keby neexistovali. Sprievodca v autobuse nám vysvetlil, že ženy a deti sú doma, v škole, alebo v práci (v pracoviskách čisto pre ženy). 

V meste Khasab sa nachádza kamenná pevnosť zo 17. storočia, ktorú vytvorili Portugalci na obranu pred útokmi z mora. Táto pevnosť v pieskovej farbe vo mne vyvolala pocit tradičnosti arabského sveta, aký som očakávala. 

Alkohol 

Keď som navštívila miestne potraviny, tak som si kúpila nealkoholické pivo, ktoré som potom s chuťou vypila na lodi. Alkoholické pivo, ani žiadne alkoholické nápoje tu človek nenašiel. A tak to je vo všetkých potravinách v Ománe a v Spojených arabských emirátoch. V hoteloch pre turistov (a na našej výletnej lodi) samozrejme alkoholické nápoje ponúkali, ale tie sa dali vypiť len priamo na mieste. A práve kvôli tomu, že sa alkohol nedá kúpiť, neexistuje, že by tu človek niekde videl opitého človeka. A aj preto je tu úplne bezpečne. 

Možnosť mať až 4 manželky a nutnosť dať každej všetko rovným dielom a nemiešanie náboženstiev 

Náš sprievodca v autobuse nám hovoril aj zaujímavosti zo života obyvateľov Ománu. Každý moslim v Ománe môže mať až 4 manželky. Ale každej žene musí dať to isté čo ostatným, takže ak má jedna žena dom, auto, zlatý šperk tak musí to isté kúpiť aj ostatným manželkám. A keď sa chce moslim znova oženiť, jeho súčasne ženy mu musia schváliť novú manželku a ak s ňou nesúhlasia, tak sa môžu rozviesť a muž je povinný sa o rozvedenú ženu a deti z toho manželstva postarať. A práve preto okrem boháčov majú aj muži v Ománe iba jednu ženu. Keby si domáci obyvateľ Ománu oficiálne chcel zobrať cudzinca, môže to byť iba iný moslim z Arabského poloostrova aj na to potrebuje povolenie. Zobrať si neverca v Ománe je skoro nemožné (a aj to by musel schváliť súd vopred). Preto ak si obyvateľ Ománu chce vziať za manželku cudzinku musí tak urobiť v cudzine. 

Polostrov Musandam - skalnaté pohoria a piesočné pláže

My sme na našom autobusovom výlete išli po pobrežnej ceste z Khasabu do malého mesta Bukha, ktoré je známe svojou plážou. Táto pobrežná cesta sa dynamicky stavia a bola na výbornej úrovni (u nás by to bola cesta prvej triedy). Cesta išla drsným skalnatým pobrežím v skalných vrchoch Al Hajar Range. Popri ceste bolo niekoľko pekných úplne prázdnych pláží. A nakoniec sme prišli do mesta Bukha, kde bola pekná mešita s 2 minaretmi a tiež menšia kamenná pevnosť. Táto oblasť nie je typickou dovolenkovou destináciou pre turistov, ktorí chcú oddychovať pri mori a asi práve preto tieto ománske pláže zívali prázdnotou. V tejto oblasti sme mohli vidieť typické ománske príbytky, kde dom bol obkolesený vysokým hlineným múrom, tak aby obyvatelia domu mali svoje súkromie. 

Obe navštívené miesta - Abú Zabí aj Omán - boli veľmi zaujímavé, ale stačilo mi ich vidieť raz. A ďakujem Bohu a osudu, že som sa narodila v Európe, kde minimálne teraz žijeme slobodne, čo si človek uvedomí hlavne keď cestuje a pozoruje život v iných krajinách. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?