Emiráty a Omán - moja ochutnávka Arabského polostrova (1. časť Dubaj)

Autor: Jana Kapráliková | 19.1.2019 o 23:03 | (upravené 20.1.2019 o 10:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1630x

Táto moja ochutnávka Blízkeho východu bola ako keď jete zaujímavé cudzokrajné jedlo- vzrušujúce, korenisté, odlišné. Veľmi zaujímavá skúsenosť, ktorú mi nevadí si znova zopakovať. Ale takého "jedlo" by som nemohla jesť každý deň. 

Okružná plavba Dubaj, Abú Zabí a Omán

Dva z Emirátov (Dubaj a Abú Zabí) a Omán som navštívila začiatkom januára 2019 na okružnej plavbe na lodi MSC Splendida. Toto bola moja druhá okružná plavba a chystám sa napísať samostatný blog na porovnanie mojich dvoch skúseností. Takže v tomto blogu budem písať o lodi MSC Splendida iba trochu. Bola to obrovská zaocenáska výletná loď a v našom termíne od 5. - 12. januára 2019 nás tam bolo 3,633 návštevníkov. Proste nádherný a vzrušujúci obrovský kolos na vode! 

My sme si kúpili zájazd cez rakúsku cestovnú kanceláriu. Spolu s nami okrem Rakúšanov v našom termíne cestovalo niekoľko ďalších Slovákov, s ktorými nás posadili v reštaurácii k jednému stolu. Cena na osobu bola za týždennú plavbu EUR 850 + ďalších EUR 70 poplatok za obsluhu na lodi - čiže EUR 920. V tejto cene bola spiatočná letenka Viedeň - Dubaj (leteckou spoločnosťou Emirates) a na lodi MSC Splendida:  plná penzia (možnosť jedla a pitia vody a kávy (ráno aj robených džúsov) formou bufetu v bufetovej samoobslužnej reštaurácii v ktorejkoľvek dennej a nočnej hodine, alebo jedlo v stanovených časoch v reštaurácii s obsluhou), ubytovanie vo vnútornej kajute bez okna, využitie všetkých oddychových zón na lodi - viacero bazénov a víriviek, fitness centrum, kultúrny program a mnohé iné. V cene neboli alkoholické nápoje a bublinkové nealkoholické nápoje (Coca Cola a podobne), espresso, výlety v jednotlivých miestach zastavenia lode, internet na lodi. Tieto ak mal cestujúci záujem si mohol doplatiť osobitne. 

Naša trasa bola:

- Spojené arabské emiráty: Dubaj - Abú Zabí -  ostrov Sir Bani Yas 

- Omán: Maskat, Khasab

- a potom znova Dubaj

Dubaj - ultramoderné pulzujúce mesto

Dubaj (anglicky Dubai) - je najväčšie a najľudnatejšie mesto Spojených arabských emirátov a je to hlavné mesto jedného zo siedmych emirátov Dubaj. Dubaj je známe luxusnými nákupmi, ultramodernou architektúrou a nočným životom. Dubaj na mňa zapôsobil ako drahý a zaujímavý koktail, ktorý ma opantal. Ja som Dubaj ochutnala len na krátko - na dva dni - a preto sa sem chcem znova niekedy v budúcnosti vrátiť, lebo Slováci nepotrebujú v Spojených arabských emirátoch víza a sú k dispozícii cenovo dostupné lety Flydubai z Bratislavy a lety Emirates z Viedne. Let trvá len 5 - 6 hodín a preto tento let nie je namáhavý, lebo s jedným jedlom, nejakým tým filmom na palube ubehne let veľmi rýchlo.

Ako sa obliecť?

V oboch štátoch v ktorých som ja bola (Spojené arabské emiráty, Omán) sa doporučuje, aby žena mala oblečené nohavice, alebo sukňu pod kolená a tričko, alebo blúzku minimálne s krátkym rukávom. Muži by tiež mali mať oblečené nohavice pod kolená a tričko s krátkym rukávom. Tričko bez rukávov (alebo muži bez trička) a krátke nohavice / šortky nie sú doporučované a sú urážkou. Toto je doporučovaný štandard v meste (na hoteli, hotelovej pláži, verejnej pláži alebo na výletnej lodi samozrejme môžete mať oblečené aj tričko na ramienkach, šortky a plavky, hoci opaľovanie hore bez sa tiež nedoporučuje na plážach - hotelových ani verejných).  Tiež nie je doporučované, aby sa dvojice na verejnosti (v meste, mimo hotela) dotýkali a bozkávali. 

Domáci muži väčšinou majú oblečený dlhý biely habit a na hlave majú bielu čiapku, alebo "arabskú" šatku. Arabské ženy majú väčšinou oblečené dlhé čierne šaty a na hlave majú čiernu šatku. Ženy nenosia biele šaty, lebo slnko cez bielu farbu presvitá. Pre ženy je alternatíva byť zahalená od hlavy k päte v "európskych" šatách so šatkou na hlave (tak ako môžeme vidieť moslimské ženy oblečené u nás). 

Oblečenie pri návšteve mešity je samostatná kategória, o ktorej poviem neskôr. 

A práve tieto obmedzenia je to čo mi nevyhovuje. Samozrejme počas mojej návštevy Emirátov a Ománu som doporučené oblečenie dodržiavala a tiež som plne rešpektovala a nedivila sa nad zahalením domácich žien (niekedy im bolo vidieť len oči). Ale ja sama by som v takomto prostredí celý život žiť nemohla. 

2 ročné obdobia a teplota

V Dubaji, aj v iných Emirátoch a v Ománe sú iba dve ročné obdobia - zimné a letné. Zimné obdobie trvá od novembra do apríla a v tomto období je od 20 - 30 stupňov Celzius, a letné obdobie je od mája do októbra vtedy teploty majú od 30 - 40 (niekedy až 45) stupňov Celzius. Ako jeden sprievodca povedal - 2 ročné obdobia - suché a ešte suchšie. Pre našinca bolo januárových 25 stupňov úžasných a ja som sa nabila vitamínom D aspoň na niekoľko ďalších týždňov. 

Bezpečnosť

Dubaj, Abú Zabí aj Omán patria k najbezpečnejším miestam na svete. Ani v jednom z týchto miest som nepociťovala absolútne žiadny strach. Úplne bezpečné pre samotnú ženu je napríklad sadnúť si do taxíka.

Je ale pravda, že keď sme dorazili do mesta Khasab v Ománe a na ulici sme nevideli ani jednu domácu ženu, alebo dieťa, ale iba mužov, ktorí obsluhovali a boli ako klienti v obchodoch, na trhoch, v prístave, počas výletu autobusom - bol to taký zvláštny pocit. Sprievodca výletu nám vysvetlil, že domáce ženy a deti sú buď doma (tam ženy varia, upratujú, starajú sa o deti a deti sa hrajú), alebo deti sú v školách a keď ženy pracujú (čo majú povolené?!), tak sú väčšinou v kanceláriách, kde sú oddelené pracoviská pre ženy. Ako sa hovorí "Iný kraj, iný mrav!" Ale pre mňa veľmi zvláštne... 

The Dubai Mall / Burj Khalifa - svet v svete 

Výletná loď MSC Splendida kotvila v prístave Rashid na terminále 3. Z tohoto terminálu išla kyvadlová doprava (shuttle bus) každú hodinu do obchodného centra Dubai Mall. Na nižšie uvedenej stránke som zistila, že do Dubai Mall ide kyvadlová doprava aj z iných hotelových komplexov v Dubaji. 

https://thedubaimall.com/en/plan-your-visit/getting-here

Do Dubai Mall sa samozrejme dá dostať aj aj metrom - zastávka Burj Khalifa / The Dubai Mall. Cestovanie po Dubaji metrom je najviac výhodné, lebo dubajské metro stojí na hlavnej osi Dubaja pri mnohých zaujímavostiach tohoto mesta. V dubajskom metre je aj samostatný vozeň pre ženy a deti, ktoré môžu využiť ženy cestovateľky. V dubajskom metre je nutné si kúpiť metro lístok (kartu) s minimálnou hodnotou AED 20 (čo je asi EUR 5) a túto kartu si treba potom dobíjať. 

https://www.dubai-online.com/transport/metro/map/

https://www.dubai-online.com/transport/metro/tickets-fares/

Po Dubaji sa do oblastí kam nechodí metro dostanete taxíkom. Cena taxíka je porovnateľná s cenami taxíkov na Slovensku, takže Slováka jedna jazda taxíkom nijak nezruinuje. Všetci taxikári, s ktorými sme v Dubaji cestovali hovorili po anglicky a v taxíku sa dalo platiť miestnou menou (AED), ale aj malými bankovkami EUR, v niektorých aj kartou. 

Obchodné centrum The Dubai Mall je otvorené denne od 10 hodiny ráno do 11 až 12 hodiny v noci. Je to obrovský kolos v ktorom sa na 7. poschodiach nachádzajú obchody svetových luxusných značiek ako aj obchody pre bežného smrteľníka. Musím povedať, že som v živote nikdy nevidela toľko zahalených arabských žien (čierne šaty až po zem, šatka) s kabelkami a topánkami svetových luxusných značiek. V tomto obchodnom centre som sa cítila ako vo filme "Sex v meste 2". 

Aj v tomto obchodom centre sa nachádza možnosť rýchleho občerstvenia - takzvaný food court, alebo fast food, aj s možnosťami rýchleho občerstvenia amerického, alebo európskeho štýlu (pre tých ktorí nemajú radi ázijskú kuchyňu). 

A čo okrem nakupovania a jedenia sa oplatí v Dubai Mall vidieť? 

Dubajské akvárium

Dubajské akvárium a podmorské zoo - priamo v obchodnom cetre Dubai Mall sa nachádza akvárium. Niektoré akvária s úžasnými výhľadmi na ryby (žraloky, raje a iné ryby) môžete obdivovať tak ako ja bez zaplatenia, ako návštevník obchodného centra. Keby ste chceli vstúpiť do Dubajského akvária a vidieť viac tak najlacnejší lístok stojí AED 135 (EUR 35). 

https://thedubaimall.com/en/entertain-detail/dubai-aquarium-underwater-zoo-1

https://thedubaiaquarium.com/en/Visitus/TicketInformation.aspx

Burj Khalifa - najvyššia stavba na svete 

Mrakodrap Burj Khalifa vidíte ako dominantu mesta zo všetkých strán a dnes predstavuje jednu z neodmysliteľných dominánt panorámy Dubaja. Burj Khalifa je najvyššia budova na svete. Meria 828 metrov a má 160 poschodí. 

Vyhliadky na mrakodrape Burj Khalifa je možné navštíviť. Sú k dispozícii 2 možnosti - buď pôjdete na nižšiu vyhliadku na 124 a 125 poschodí v cene AED 141 (EUR 35), alebo okrem tejto nižšej vyhliadky ešte pridáte vyššiu vyhliadku na 148 poschodí v celkovej cene AED 370 (EUR 90). Ak chcete navštíviť vyhliadku Burj Khalifa v určitú konkrétnu dobu, odporúčam kúpiť si lístok online, lebo sa môže stať, že pri nákupe priamo na mieste budú mať voľné vstupy len na neskoršie termíny v ten deň. Ale keďže sa Burj Khalifa nachádza pri obchodnom centre - tam môžete ľahko prečkať toto čakanie. 

http://www.burjkhalifa.ae/en/observation/

Hneď vedľa mrakodrapu Burj Khalifa nachádzajú Dubajské fontány. Obe tieto dubajské dominanty je možné vidieť priamo z nákupného centra Dubai Mall a to z balkóna predajne Apple Store. Z tohoto miesta sú robené aj moje denné fotky. 

Bar Neos na 63 poschodí - super vyhliadka 

Ja som najprv rozmýšľala o návšteve vyhliadky v mrakodrape Burj Khalifa (samozrejme som rozmýšľala nad tou lacnejšou variantou). Ale potom som sa v mojom sprievodcovi po Dubaji dočítala o doporučení navštíviť namiesto mrakodrapu Burj Khalifa, bar Neos v blízkom hotely Address Downtown (pozor v blízkosti Dubai mall sa nachádzajú 2 hotely Address). Východ k hotelu Address Downtown sa nachádza pri umeleckom sochárskom diele "Skokani do vody", ktoré tiež odporúčam vidieť. 

Tento bar Neos sa nachádza na 63 poschodí hotelu Address Downtown a hlavne sú z neho fantastické panoramatické výhľady na mrakodrap Burj Khalifa, Dubajské fontány a panorámu Dubaja. Ja som s kamarátkou navštívila bar Neos o 17,30 hodine, lebo som vedela, že západ slnka je o 17,45 hodiny a strávili sme tu 2 hodiny. Tak sme mohli vidieť Burj Khalifa a panorámu Dubaja, ešte za svetla a pri západe slnka, ako aj nočný Dubaj. Svetelná večerná show Dubajských fontán sa konala od 18 hodiny každú pol hodinu a tiež myslím, že od 18.30 hodine sa v polhodinových intervaloch konala svetelná laserová show na mrakodrape Burj Khalifa. Neuveriteľný zážitok!

Ceny v bare Neos boli drahšie ako na Slovensku, ale od 17 - 20 hodiny tu mali Happy Hour (čiže polovičnú zľavu) na nápoje aj na jedlo vo forme snacku. Po zľave vyšiel jeden alkoholický koktail asi na EUR 10. Keďže je tento bar Neos dosť známy a turistami vyhľadávaný, odporúčam urobiť si vopred rezerváciu online. 

https://www.addresshotels.com/en/hotels/address-downtown/dining/neos

Mall of Emirates 

Ďalšie zaujímavé obchodné centrum, ktoré som navštívila bolo "Mall of Emirates". K tomuto obchodnému centru sa najľahšie dostanete metrom, zástavka "Mall of Emirates".  V tomto obchodnom centre sú znova aj drahé obchody luxusných značiek, ale je tu pocitovo viac "normálnych" obchodov ako v Dubai Mall. 

http://www.malloftheemirates.com/getting-here

V tomto obchodnom centre odporúčam navštíviť obrovské potraviny Carrefour. Tu sa skvele nakupujú suveníry domov - napríklad ďatle obaľované v čokoláde v strede s orieškom. Sú tu dve možnosti rýchleho občerstvenia. Ja som bola vo food court - kde bola hlavne ázijská a indická kuchyňa. Super jedlo do EUR 10. 

Ski Dubai - zjazdovka v obchodnom centre?!

Okrem toho sa v tomto nákupnom centre nachádza Ski Dubai. Áno správne, je možné si priamo v nákupnom centre kúpiť lístok, prezliecť sa do lyžiarskeho obleku a obuť si lyžiarky (to všetko vrátane lyží alebo snowboardu je v cene lístka) a ísť si zalyžovať na umelo vytvorené zjazdovky. Minimálne vstupné je AED 200 (EUR 50). Bolo zvláštne ako sa celé hlavne arabské a indické rodiny prezliekajú do lyžiarskych kombinéz a idú si zalyžovať. Samozrejme na návnadu turistov aj domácich je možné toto lyžiarske stredisko vidieť cez sklenené vitríny. 

https://www.skidxb.com/

Autobusom číslo 105 je možné sa dostať za AED 5 (EUR 1.30) z Mall of Emirates do Dubai Miracle Garden. Ale treba mať predplatenú a nabitú kartu (lístok) už kúpenú, tá sa nedá kúpiť v autobuse. My sme kartu na metro / autobus nemali kúpenú, tak sme išli taxíkom, čo nás stálo asi EUR 10. 

https://moovitapp.com/index/en/public_transit-line-105-Dubai_Abu_Dhabi-3824-864212-428240-1492353

Dubai Miracle Garden - 150 miliónov kvetov?!

Moja kamarátka chcela navštíviť umelo vytvorenú botanickú záhradu Dubai Miracle Garden (Dubajská záhrada zázrakov). Ja som sa k nej pridala a neľutujem. Vstupné pre dospelého na túto atrakciu je AED 50 (EUR 12.50). Dubajská záhrada zázrakov bola otvorená v roku 2013 a je ju možné navštíviť vždy iba v zimnom období od polovice novembra do polovice mája. V letnom období by bolo veľmi náročné zalievať týchto 150 miliónov kvetov, ktoré rozkvitnuté vytvárajú rôzne tvary - brány, postavičky Disneyho a iné postavičky, hrady, zvieratá a rôzne iné kvetinové výtvory. Človek sa tu cíti ako Alenka v ríši divov!

Záhrada je otvorená od 9 ráno do 9 večer (cez víkend až do 11 večer). My sme záhradu navštívili cez víkend (pozor u nich je víkend v piatok a v sobotu) po 10 hodine a okolo takej 11 hodiny tu návštevníkov začalo byť skutočne neúrekom, a to tak, že bol zázrak urobiť si fotku kvetín bez ľudí. Preto ak môžete odporúčam návštevu záhrady cez pracovný deň. Toto je jedna z mnohých dubajských atrakcií, ktorú odporúčam navštíviť. 

https://www.dubaimiraclegarden.com/

Burj Al Arab - 7 hviezdičkový najluxusnejší hotel na svete

Burj Al Arab je ďalšia známa dominanta Dubaja - je to hotel v tvare plachetnice. Burj Al Arab je najluxusnejší hotel na svete, často sa označuje za jediný 7 hviezdičkový hotel, aj keď v skutočnosti má hviezdičiek iba 5. Najmenšia izba v tomto hoteli má rozlohu 170 metrov štvorcových a jedna noc tu stojí najmenej EUR 2,500. 

Okrem hotelových hostí sa do blízkosti hotela Burj Al Arab dá dostať jedine ak máte rezerváciu v jednej z reštaurácií tohoto hotela. Pred vstupom do hotelového komplexu je vrátnik, ktorý kontroluje rezerváciu. 

Najlacnejšia reštaurácia v Burj Al Arab je reštaurácia / lounge Space. Tu nie je stanovený minimálny limit spotreby, ale aj tu jeden alkoholický nápoj vyjde tak na EUR 20 a najlacnejšie jedlá (ako pizza) tiež začínajú na tejto úrovni. My sme chceli vidieť znova západ slnka a preto sme si rezervovali stôl v reštaurácii o 18 hodine. Ale do Burj Al Arab sme dorazili tak hodinu predtým, aby sme si odfotili západ slnka pri Burj Al Arab. Takže po príchode do hotela sme si urobili pár fotiek neuveriteľne luxusného hotela, kde sa všetko lesklo zlatom, mramorom a kryštálom a potom nás usadili do vonkajšej časti reštaurácie lounge. Ale keďže hotel Burj Al Arab je zo všetkých strán obkolesený morom, tak tam fúkal tak neuveriteľný vietor, že aj keď nám personál reštaurácie dal erárne deky na zabalenie, tak sa to nedalo vydržať. Tak sme si dali jeden nápoj (ja pivo a kamarátka koktail), nafotili si Burj Al Arab pred zotmením a v noci a uháňali sme sa najesť a zohriať späť na ľod. Ale aj tak to bola zaujímavá skúsenosť - ale možnosť vetra pri návšteve vonkajšieho priestoru reštaurácie Space je na zváženie, lebo vietor tu bol naozaj neznesiteľný. Čiže určite odporúčam navštíviť radšej vnútorný priestor reštaurácie Space v Burj Al Arab. 

https://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/burj-al-arab/restaurant-at-burj-al-arab/scape-restaurant-and-lounge/

Toto sú moje zážitky z dvojdňovej návštevy Dubaja. Mnohé atrakcie Dubaja - ako pláže, mešity, alebo trhy som vôbec nevidela. Takže Dubaj sa určite chystám znova navštíviť niekedy v budúcnosti. Je to veľmi pulzujúce a rozvíjajúce sa mesto a možno za pár rokov tu bude ešte mnoho ďalších nových atrakcií, ktorými bude Dubaj lákať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?