Štyri divadelné hry v SND pri ktorých ma mrazilo

Autor: Jana Kapráliková | 28.11.2018 o 22:07 | (upravené 29.11.2018 o 8:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1208x

Minulý rok som videla štyri divadelné hry v SND, ktoré boli historické drámy (hovorili o rôznych časoch histórie našich a svetových dejín). Ale minimálne dve z týchto hier boli aj reflexiou súčasnej doby, z čoho ma silno mrazilo. 

Sofoklova 2500 ročná Antigona 

Drámu Antigona napísal Sofokles skoro 500 rokov pred naším letopočtom, ale táto vzbura hlavnej hrdinky Antigony a jej priateľa Haimóna proti vládcovi Kreónovi nestráca ani dnes nič na svojom účinku na diváka. Kráľ Kreón sa rozhodoval ako samovládca podľa svojho pomýleného presvedčenia a nedokázal počúvať hlas národa, keď sa národ spojil do rebélie po krutej smrti odvážnej Antigony a zaľúbeného Haimóna, ktorý bol aj Kreónov syn. 

Keď hra gradovala a vládca Kreón rozhodol o smrti dvoch mladých ľudí, tak ma úplne oblial chladný pot. Podobnosť so súčasnosťou - tragickou smrťou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a pádom Roberta Fica -  bola vo vzduchu a napadla asi každého diváka. 

V inscenácii exceloval Ján Koleník v úlohe Kreóna a výborná mladá herečka Monika Potokárová hrala Antigonu. V inscenácii tiež zaujme hudba a texty piesní speváčky Katarzie a hudobníka a skladateľa Pjoniho (Jonatána Pastirčáka). A toto hudobné prevedenie je veľmi originálne, tak ako to je u Katarzie zvykom. A práve táto scénická hudba vyhrala ocenenie Dosky 2018. 

http://www.snd.sk/inscenacia/3220/antigona

Richard III., alebo Richardov hrb plný nenávisti 

Klasickú tragédiu Richard III. napísal najväčší spisovateľ všetkých čias - pán Shakespeare. Richard III. bol vládca, ktorý získal svoj trón nečisto s tým, že odstránil z cesty všetkých svojich nepriateľov, aj priateľov, ktorí ho mohli ohroziť. Jeho jed bol tak silný, že ho nenávideli nielen všetky vdovy po zavraždených, ale aj jeho vlastná matka. Richard bol ako slizký had, ktorý sa dokázal z každej situácie dostať a bohužiaľ mal vždy posledné slovo. 

Tiež reflexia s našimi politikmi je až zarážajúca a to hlavne s jedným. Robert Fico tiež dokáže bojovať veľmi tvrdo proti svojim nepriateľom a v poslednej dobe aj proti svojim priateľom. Tento človek podobne ako Richard III. sa dostane z každej šlamastiky, aj keď to už nie raz vyzeralo, že je už politická mŕtvola, ale táto mŕtvola žiaľ stále kope aj keď je už v smrteľnom kŕči. A úplne bez zábran hľadá nové a nové míľniky svojej budúcej kariéry. A keď Richard III. vo svieti reflektorov hovorí ako ešte neskončil a ako sa zmocní všetkých naokolo, ako keby sme pozerali prenos nejakého záznamu rozhovoru s Róbertom Ficom. 

Richarda III. bravúrne stvárnil Tomáš Maštalír a skvelo mu asistovali mnohé ďalšie hviezdy našej prvej scény a to herečky ako Kavaschová, Fialová, Pauhofová a Javorková. 

http://www.snd.sk/inscenacia/3217/richard-iii

Veľmi dôstojná "Modlitba pre Martu" 

Keď sa pred rokmi otvoril v SND takzvaný "Modrý salón" - menšia scéna s voľným sedením pod strechou divadla, tak tam začali dávať zaujímavé kusy v ktorých hrá málo hercov (v každej inscenácii čo som ja videla boli maximálne 3 ľudia). 

A tak keď na konci roku 2017 malo premiéru predstavenie "Kabaret normalizácia, alebo Modlitba pre Martu" povedala som si že túto činohru určite chcem vidieť, už aj preto, lebo mám rada piesne Marty Kubišovej a oslovil ma aj jej životný príbeh. V predstavení sa dozviete aj to kedy pieseň Modlitba pre Martu bola zložená a v ktorom známom seriáli odznela. 

V úlohe Marty Kubišovej vyniká Monika Potokárová, ktorá je podľa môjho názoru jedna z mála hviezd nastupujúcej generácie 20+ ročných. Nanešťastie musím povedať, že mnoho mladých hercov je zabudnuteľných, necítim z nich žiadnu emóciu a sú len do počtu. Videla som to v mnohých predstaveniach, ktoré by bez starších hereckých bardov zapadli v smetisku dejín. 

Ale Monika Potokárová vie skvelo hrať, vyjadriť emóciu a na javisku jej verím každé slovo, ktoré povie jej postava, ktorej sa vždy perfektne zhostí. A naviac Monika spieva silným hlasom, ktorý sa dosť podobá hlasu Marty Kubišovej. Preto pri všetkých piesňach, ale hlavne pri piesni Modlitba pre Martu, mi tiekli slzy potokom. A Monika práve za tento spev dostala úplne zaslúžene ocenenie Dosky 2018 za mimoriadny počin v oblasti činohry. 

http://www.snd.sk/inscenacia/3238/kabaret-normalizacia-alebo-modlitba-pre-martu

Nepolepšený svätec, alebo čo znamená silná vôla prežiť 

Dráma Nepolepšený svätec hovorí o väznení katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho. Príbeh hovorí až o brutálnom mučení príslušníkmi Štb, ktorým ho chceli zlomiť. Možno mu podlomili zdravie, ale určite mu nezlomili jeho vôľu a vieru. 

Túto hru som chcela vidieť, lebo som sa chcela viac dozvedieť o tejto dôležitej postave našej histórie. Aj keď tu mučenie prebieha iba naoko, zhrozené pocity z týchto scén som mala naozajstné. Toto nie je inscenácia pre slabé žalúdky. Ale mne a a priateľke, obe sme katolíčky, sa inscenácia veľmi páčila. A celú cestu k autobusu sme o nej diskutovali. 

Postavu Silvestra Krčméryho hral Martin Marušin, ktorý sa zhostil tejto pokornej osobnosti našich dejín viac ako dobre. A skvelo mu asistoval Richard Autner v rôznych úlohách Štbákov, policajtov, väzňov a priateľov. 

http://www.snd.sk/inscenacia/3229/nepolepseny-svatec

V blogu som nespomenula prácu skvelých režisérov a scenáristov, bez ktorých by tieto plnohodnotné inscenácie nevznikli. 

Toto sú moje top 4 divadelné hry roku 2018 už aj preto, lebo si na ne spomeniem vždy keď idem okolo Novej budovy SND, čo je často, keďže robím v blízkosti. Takéto inscenácie sa vryjú do pamäte. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?