"Orlie hniezdo" - nádherná vyhliadka nielen pre orly

Autor: Jana Kapráliková | 16.5.2018 o 0:56 | (upravené 16.5.2018 o 22:06) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  1881x

Orlie hniezdo som po prvýkrát videla na úpätí hory minulý rok keď som sa vracala z poznávacieho zájazdu v Bavorsku. A povedala som si, že na túto vyhliadku musím ísť aj keď toto miesto má temnú históriu v osobe Adolfa Hitlera. 

Temná história Orlieho hniezda 

Názov Orlie hniezdo využil symbol orla / orlice, ktorý bol aj symbolom nacististického Nemecka. "Orlie hniezdo" (alebo po anglicky "Eagles Nest")  sa nachádza v Berchtesgandeských Alpách na hore Kehlstein. Toto nádherné miesto v oblasti Obersalzbergu a Kehlsteinu si obľúbil nacistický vodca Adolf Hitler. Keď v roku 1933 nacisti uchopili moc bol Martin Bormann, pobočník Adolfa Hitlera, poverený získať pozemky v oblasti v okolí okolo Kehlstein, či už odkúpením, alebo zhabaním. V roku 1937 začala byť budovaná cesta na Kehlstein, ktorá je 6,5 kilometrov dlhá, 4 metre široká a má prevýšenie 800 metrov. Na konci cesty vo výške 1700 metrov bolo vybudované parkovisko, z ktorého viedol 300 metrov dlhý tunel, z ktorého bol vybudovaný zlatom vykladaný výťah vo výške 124 metrov. Výťah viedol priamo do vnútra budovy Orlie Hniezdo. Vybudovanie Orlieho hniezda a strmej ceste k nemu trvalo iba 12 mesiacov na na prelome rokov 1937 a 1938. Náklady na túto luxusné vilu stálo 30 miliónov Ríšskych mariek (čo by dnes predstavovalo 5 násobok v EUR). Žulová budova Orlie hniezdo bola vybavená cenným nábytkom. Vila Orlie hniezdo na úpätí hory Kehlstein bola odovzdaná Adolfovi Hitlerovi k jeho 50 narodeninám. Je paradoxom, že Hitler navštívil Orlie hniezdo iba niekoľko krát, keďže sa bál výšok a vila Orlie hniezdo nachádza vo výške 1834 metrov. 

Zničenie, alebo zdieľanie vyhliadky - dilema po vojne 

Na konci 2. svetovej vojny v roku 1945 bolo Orlie hniezdo poškodené počas náletu a bolo skonfiškované Americkými vojskami a bolo pod ich dozorom do roku 1952, keď sa vrátilo Bavorsku. Po návrate vily Bavorsku sa tamojšia administratíva rozhodovala, či vyhodí toto miesto do vzduchu, alebo či spraví z vyhliadky turistickú atrakciu. Našťastie zvíťazila druhá možnosť a od roku 1952 spravuje toto miesto Berchtesgadenská pobočka Nemeckej Alpskej Spoločnosti, ktorá dnes používa zisky na udržiavanie vily a vyhliadky, ale aj na charitu a komunitné projekty. 

Orlie hniezdo dnes 

Cesta na Orlie hniezdo vybudovaná pred 80 rokmi je stále využívaná kyvadlovými autobusmi, ktoré návštevníkov dovezú na parkovisko k tunelu k výťahu na vyhliadku. Spiatočný lístok na kyvadlový autobus stojí  EUR 16.10. Informácia http://www.kehlsteinhaus.com/the-location/hintereck.html Okrem 20 minút v kyvadlovom autobuse je možné vyjsť na vyhliadku aj pešo, ale kvôli vzdialenosti 6.5 kilometrov a prevýšeniu 800 metrov si myslím, že táto alternatíva je len pre skutočne skalných turistov. Tak ako Hitler aj dnešní návštevníci sa priamo do vily sa dostanú z parkoviska autobusov výťahom v skale, ktorý je dnes vykladaný mosadzou. Z pôvodného vybavenia vily sa zachoval len krb, ktorý bol darom Mussoliniho k 50. narodeninám Adolfa Hitlera. Krb zostal, lebo bol zabudovaný. Všetky veci, ktoré sa dali zobrať sa dali zobrať, zmizli a traduje sa, že sú v súkromných zbierkach v USA, keďže Americká armáda strážila toto miesto po skončení vojny. Dnes je v budove vily reštaurácia a typické Bavorské dobroty a pivo si môžete dať na záhradke, alebo vo vnútri reštaurácie. 

Jedna z najkrajších vyhliadok v mojom živote

Z Orlieho hniezda vo výške 1834 metrov sú nádherné panoramatické výhľady na Berchtesgandeské Alpy, Königsee a za slnečného dňa až na Salzburg, keďže Kehlstein leží na hranici Nemecka a Rakúska. Samozrejme, že na vrchole vyhliadky je postavený kríž so vysokohorským symbolom plesnivca. Moje pocity z  tejto obdivuhodnej vyhliadky Orlie hniezdo sa ťažko opisujú a preto určite viac povedia fotografie. 

Ja osobne nie som vodič a preto som išla na jednodenný poznávací zájazd cestovnou kanceláriou Daka, ktorý spája návštevu Orlieho hniezda s návštevou obce a jazera Königsee a návštevou soľnej bane Salzbergwerk. http://www.cestovnakancelariadaka.sk/kategoria/vyhladavanie?search=orlie+hniezdo Ja osobne, ale doporučujem na návštevu Orlieho hniezda celý víkend, lebo spiatočná cesta z Bratislavy je minimálne na 8 hodín. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zabije trikrát viac Slovákov ako autonehody

Ako funguje očkovanie a prečo sú antivakcinačné hnutia.

DOMOV

Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty

Tóth sa Kočnerovi obrátil chrbtom.


Už ste čítali?