Stáva sa z Islandu kvôli seriálu "Hra o tróny" prírodný Disneyland?

Autor: Jana Kapráliková | 23.11.2018 o 23:17 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1174x

Návštevnosť Islandu v roku 2010 pred seriálom "Hra o tróny" bola asi 500 tisíc a do roku 2017 sa štyrikrát znásobila na 2 milióny návštevníkov. Ja som mala to šťastie, že som bola Islande ešte pred touto mániou. 

Island som navštívila 2 krát - v roku 2005 a minulý rok. V roku 2005 bolo na Islande zhruba toľko návštevníkov, koľko obyvateľov a to okolo 300 tisíc. Minulý rok, keď som znovu navštívila Island bolo turistov na Islande 7 krát viac a to viac ako 2 milióny. A vplyv turistických davov bolo vidieť hlavne na juhozápade Islandu - v hlavnom meste Reykjavík a v takzvanom "zlatom trojuholníku". Pred 13 rokmi bolo na hlavných turistických atrakciách niekoľko autobusov a áut. A preto nebol problém si skutočne vychutnať úžasné prírodné krásy Islandu a urobiť fotku bez ľudí. Naproti tomu dnes je pri hlavných atrakciách postavená reštaurácia s príslušenstvom. Mať možnosť si dať obed alebo kávu a odskočiť si je určite príjemné. Ale vďaka desiatkam autobusov a áut sú davy návštevníkov nielen v prírode, ale aj v týchto zariadeniach. Taká davová psychóza všade navôkol. Čítala som, že islandská vláda chce už zaviesť limity pre počet turistov. 

Ďalšia vec, ktorá sa za posledných 12 rokov zmenila je možnosť vidieť rastlinu s fialovým kvetom - vres. Vres bol vysadený na Islande, aby spevnil stuhnuté lávové polia. A keďže je to burina, dnes je možné vidieť vres všade. A fialová farba vresu je preto dnes neodmysliteľný kolorit Islandu. 

A tretia zmena na Islande je nový architektonický skvost Reykjavíku - koncertná hala a konferenčné centrum Harpa. Harpa bola otvorená v roku 2011 a skoro ju nedostavali kvôli finančnej kríze na Islande v roku 2008. Ale Islandská vláda sa rozhodla financovať dokončenie stavby. Vďaka tomu je táto budova aj mementom porážky krízy. Harpa je budova s oceľovou konštrukciou, do ktorej boli osadené sklá rôznych geometrických tvarov a rôznych farieb. Vďaka tomu sa Harpa stala fotografickou atrakciou a hlavne pri slnečných lúčoch rôznofarebné sklá vytvárajú neuveriteľné pestrofarebné divadlo. 

Najsevernejšie hlavné mesto Reykjavík 

Reykjavík leží na juhozápade Islandu a je najsevernejšie hlavné mesto na svete. Vzhľadom k tejto polohe je tu v lete takmer stále svetlo (pološero bolo až po polnoci) a naopak v zime si užijú ľudia maximálne 3 - 4 hodiny denného svetla. Pre našinca sú tieto biele noci v lete zvláštnosťou, na ktorú sa ťažko zvyká.  V Reykjavíku žije tretina obyvateľov Islandu. 

Okrem Harpy má Reykjavík niekoľko ďalších monumentov. Jedným z najtypickejších je evanjelický kostol Hallgrimskirkja, ktorého výstavba začala v roku 1945 a bola dokončená až v roku 1986. Svojou expresionistickou architektúrou má kostol vyjadrovať čadičové stĺpcové kamene, pohoria a ľadovce Islandu. Preto na každého návštevníka pôsobí tento kostol zvonku skoro nadpozemsky. Keďže kostol leží na kopci, tak je ho vidieť zďaleka a preto sa stal symbolom Reyjkavíku a vďaka veži vysokej 74,5 metrov je aj najvyššou budovou na Islande. Modernosť tohoto kostola dotvárajú bronzovo strieborné sochy, ktoré nájdete stáť pred kostolom, ale aj sedieť v lavici kostola.  

Na pobreží Reykjavíku sa nachádza socha člnu, ktorá sa volá Sólfar (po anglicky "Sun Voyager"), čiže slnečná plachetnica. Táto železná socha znázorňuje snovú loď ale zároveň je aj ódou na slnko. 

Ďalšia perla Islandskej architektúry je vodojem Perlan, ktorý má kopulu vysokú 27,5 metra. Pod kupolou sa nachádzajú nádrže geotermálnej horúcej vody. Z najvyššieho poschodia Perlanu je panoramatický pohľad na Reyjkavík. V čase mojej návštevy sa Perlan rekonštruoval a preto okrem výhľadu som si túto budovu inak neužila. 

Medzinárodné letisko leží v Keflaviku, ktoré je vzdialené asi 50 kilometrov od Reyjkavíku. Blízko letiska sa nachádzajú termálne kúpele Modrá lagúna, ktoré sa nachádzajú v lávovom poli v Grindavíku. Modrá lagúna sú najnavštevovanejšie geotermálne kúpele na Islande. Tieto kúpele majú unikátnu geotermálnu vodu a sú známe aj bielym kremičitým bahnom, ktoré ľudia používajú ako zábal na pokožku, čo pomáha v liečení rôznych kožných chorôb. Pôvodná teplota termálneho prameňa hlboko pod povrchom je 200 °C a ochladzuje sa na teplotu vody v kúpeľoch na 37 - 39 °C. 

Na Islande sa nachádza najväčší počet termálnych prameňov na zemi a väčšina obyvateľov využíva geotermálnu vodu na vykurovanie. 

Čo skrýva "Zlatý trojuholník"? 

1.  Stovky návštevníkov sa tlačia okolo aktívneho gejzíru Strokkur v oblasti Geysiru, ktorý vyvrhuje horúcu vodu do výšky až 20 metrov každých pár minút a sú po ňom pomenované ostatné gejzíry na svete. Zachytiť na fotografiu tento super rýchly gejzír, keď na pár sa na pár sekúnd zjaví, je skoro umenie.  Pamätám si, že pred 12 rokmi bol gejzír Strokkur vyšší a častejší. 

2. Na rieke Hvitá sa nachádza impozantný kaskádovitý vodopád Gullfoss, ktorý padá vo dvoch stupňoch do hĺbky 32 metrov a vlieva sa do 2.5 kilometrov dlhého kaňonu. 

3. Prvé biskupstvo v osade Skálholt tu bolo už 11. storočí. Súčasná katedrála bola vybudovaná v 60. rokoch 20. storočia. Moderná katedrála je známa svojimi krásnymi rôznofarebnými vitrážami v oknách a tiež mozaikou Ježiša. Tiež tu môžeme nájsť repliku pôvodného kostola, ktorý zhorel v 16. storočí. Tak ako mnoho iných stavieb na Islande, aj tu sa nachádza tráva na streche a na stenách. 

Južné pobrežie Islandu

Na juhu Islandu je vodopád Seljalandsfoss, kde sa dá vstúpiť za jeho vodnú stenu. Ak svieti slnko, tak sa s kvapiek vodopádu môže vytvoriť krásna dúha. Hneď vedľa sa nachádza monumentálny 60-metrový vodopád Skógafoss, nad ktorým sa môžete prejsť popri kaskádach tohoto vodopádu na rieke Skóga. 

Pri mestečku Vík je možné navštíviť čiernu sopečnú pláž a tiež je tu krásny výhľad na kostol a pláž v pozadí. Na najjužnejšom myse Islandu Dyrhólaey môžete obdivovať skalnú bránu a vtáčie útesy s nádherným výhľadom. Nachádza sa tu typický islandský vták papuchalk, čierno-biely vták s výrazným oranžovým zobákom. Pri mori leží pláž Reynisfjara s čadičovými stĺpmi. Fotku tohoto miesta som si v roku 2017 bez ľudí nemohla urobiť, lebo tu boli davy, ktoré prišli z obrovského parkoviska a liezli na čadičové útvary, aby mali zaujímavú fotku z Islandu. Fotka bez ľudí pochádza z roku 2010, keď sme boli jediný minibus pri pláži. 

Tiež sa tu nachádza splaz ľadovca Sólheimajökull, ktorý ustúpil za 12 rokov medzi mojimi návštevami aspoň o 1 kilometer. Keď som tu bola minule, tak z parkoviska ste mohli vidieť priamo jazyk ľadovca. Teraz bolo nutné od parkoviska prejsť mesačnou krajinou, kde roztopený ľadovec vytvoril ľadovcové jazero. 

 Ostrovy západných mužov 

V rámci poznávacieho zájazdu sme si urobili trajektom pekný jednodňový výlet na Vestmannaeyjar , po anglicky "Westman islands", čiže ostrovy západných mužov. Hlavný ostrov sa volá Heimaey ma má populáciu okolo 4,200 ľudí. Okolo sa nachádza 15 neobývaných menších ostrovov. Ostrov Heimaey zasiahla v roku 1973 erupcia sopky Eldfell, ktorá zničila väčšinu budov a prinútila všetkých obyvateľov ostrova k evakuácii na pevninu Islandu. Našťastie teraz už sú domy na ostrove znovu postavené a na ostrove pulzuje život. Typické domy Islandu sú pokryté vlnitým plechom, ktorý lepšie odoláva nástrahám tunajšieho počasia. A časté sú aj zaujímavé graffiti na mnohých budovách. Na ostrove bola postavená v roku 2000 replika dreveného kostola, ktorý symbolizuje konvertovanie Islandu na kresťanstvo pred 1000 rokmi. 

Keď som bola na Islande v roku 2010, tak som navštívila tiež vnútrozemie, ktoré bolo rôznofarebné od oranžovej, svetlo modrej, zelenej farby až po čiernu... 

Islandské kone

Islandský kôň je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na Islande. Hoci sú tieto kone malé, niektoré majú len výšku poníkov, aj tak sa tak sa nazývajú koňmi, lebo žijú dlho, sú odolné a robustné. Tieto kone si udržiavajú svoje kvality tým, že iné kone nie je možné doviesť na Island a keď nejaký kôň Island opustí, tak už sa nemôže späť na ostrov vrátiť. Islandské kone sú typické svojou chôdzou a drobným klusom. Toto plemeno pôvodne vzniklo z poníkov, ktoré sem boli dovezené pri osídlení z Nórska, ale súčasné plemeno silného malého koňa bolo vytvorené prirodzeným úhynom, lebo prežili iba silné jedince, ktoré odolali chladu a hladu v zime. A silu a dravú slobodu týchto zvierat je možné čítať z ich niekedy aj modrých očí. 

Praktické rady, alebo ako je Island asi najdrahšie miesto na cestovanie 

Dnes je možné nájsť veľmi lacnú letenku na Island aj do EUR 100. Ale pripravte sa, že náklady na ostrove budú vysoké. My sme boli v rámci poznávacieho zájazdu ubytovaní v drevených chatkách s vlastným príslušenstvom (tak, že som sa cítila po 30 rokoch skoro ako na školskom výlete). A ubytovanie v chatkách, alebo na privátoch je bežné pre našinca, lebo hotely na Islande sú extrémne drahé. Ja som sa presúvala po ostrove autobusom zabezpečeným cestovkou. V prípade, ak sa na Island chystáte individuálne, určite odporúčam si prenajať auto s náhonom  na všetky 4 kolesá, aby ste mohli navštíviť aj vnútrozemie Islandu mimo národnej cesty číslo 1., ktorá lemuje pobrežie ostrova a odporúčam aby ste boli aspoň štyria ľudia do auta, lebo aj prenájom auta je drahý. Drahé na ostrove je aj stravovať sa, napríklad hustá polievka s jahňacím mäsom bola asi za EUR 15 , káva väčšinou stála EUR 5 a pohár vína, alebo piva vás väčšinou vyjde na EUR 10, čo sú asi najdrahšie bežné jedlá a nápoje aké som kedy jedla a pila. Preto ak máte možnosť sa stravovať na večeru na priváte, alebo v kempe za vopred dohodnutú cenu, určite to odporúčam. Ja osobne keďže nešoférujem som bola na Islande oba razy s českou cestovnou kanceláriou Periscope Skandinavie, ktorá sa špecializuje na celú Škandináviu a má skúsených sprievodcov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s touto časťou sveta. 

Aj keď ma moja druhá návšteva tak trochu sklamala kvôli davu návštevníkov a pocitu preplnenia na všetkých atrakciách juhu Islandu, aj tak návštevu tohoto miesta odporúčam, lebo je to asi jediné miesto na svete, ktoré pripomína tak sopky a krátery na Mesiaci, ako aj ohnivú farbu Marsu a tým je jedinečné pre bežného človeka, ktorý do vesmíru asi nikdy nepoletí. Tiež tu môžeme nájsť mnohé prírodné úkazy - ľadovce, gejzíry, lávu, sopky, a mohutné vodopády, ktoré sú len na niekoľkých miestach Európy a sveta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?