Prečo vo mne silno rezonoval film "The Post - Aféra v Pentagone"....

Autor: Jana Kapráliková | 28.2.2018 o 1:20 | (upravené 28.2.2018 o 8:51) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  394x

Tento film vo mne silno rezonoval kvôli tomu, čo sa stalo túto nedeľu, keď bol na Slovensku prvý (a dúfam, že aj posledný) krát zavraždený novinár. Preto som si preložila rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o NYT a Post z roku 1971. 

Rozhodnutie Najvyšieho súdu „New York Times Co. v. USA, 403 U.S. 713 (1971) [1]“, bolo rozhodujúcim rozhodnutím Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických o prvom dodatku. Rozhodnutie umožnilo novinám The New York Times a The Washington Post zverejniť vtedy utajované dokumenty Pentagonu bez rizika vládnej cenzúry alebo trestu.

Najvyšší sudca Hugo Black napísal stanovisko, v ktorom rozpracoval svoj názor na absolútnu nadradenosť prvého dodatku Ústavy Spojených štátov amerických: „Vykonanie súdneho príkazu proti The New York Times malo byť vypustené bez ústnych argumentov už vtedy, keď boli prípady prvýkrát predložené. Práve pokračovanie súdnych príkazov predstavuje zjavné, neobhájiteľné a nepretržité porušovanie prvého dodatku. Moc vlády censurovať tlač bola zrušená tak, aby tlač mohla navždy slobodne censurovať vládu. Tlač musí byť chránená, aby mohla odhaliť tajomstvá vlády a informovať o nich ľudí. Iba slobodná a neobmedzená tlač môže účinne odhaľovať podvod vo vláde. A najdôležitejšou úlohou slobodnej tlače je povinnosť zabrániť ktorejkoľvek časti vlády, aby klamala ľudí a posielala ich do vzdialených krajín, aby zomreli na zahraničné horúčky a zahraničné výstrely a šrapnely. Požadujeme, aby výkonná moc, kongres a súdnictvo prestali vytvárať zákony, ktoré obmedzujú slobodu tlače v mene "národnej bezpečnosti". Zistenie, že prezident má "vlastnú moc" zastaviť zverejňovanie správ, môže zničiť prvý dodatok, základnú slobodu a bezpečnosť tých ľudí, u ktorých vláda dúfa, že im zabezpečí „bezpečnosť". Slovo "bezpečnosť" je široká a vágna všeobecnosť, ktorej obrysy by sa nemali odvolávať na zrušenie základného zákona obsiahnutého v prvom dodatku. Stráženie vojenského a diplomatického tajomstva na úkor informovanej reprezentatívnej vlády neposkytuje žiadnu skutočnú bezpečnosť. Tvorcovia prvého dodatku, ktorí si plne uvedomovali potrebu brániť nový národ proti zneužívaniu anglických a koloniálnych vlád, sa snažili poskytnúť tejto novej spoločnosti silu a bezpečnosť tým, že zabezpečili, že sloboda prejavu, tlače, náboženstva a zhromažďovania sa nemá obmedzovať."

Bez komentára!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zdravotnícke šmejdy ponúkajú naďalej. Zakročiť nevie nikto

Pomôcky predáva firma zo súostrovia Komory.

Komentár Zuzany Kepplovej

Fico má pravdu. Nezápasí so Sulíkom, ale s Kiskom

Robiť dramaturgiu relácie na želanie politika, je zlým signálom.


Už ste čítali?