"Ktokoľvek si.... si Harvard" a "Bostonský čajový večierok"

Autor: Jana Kapráliková | 25.2.2018 o 19:11 | (upravené 28.2.2018 o 1:30) Karma článku: 1,22 | Prečítané:  460x

Harvardova univerzita bola založená v roku 1636 a je najstaršou univerzitou v USA. Zároveň je táto univerzita jednou najprestížnejších univerzít na svete a študovalo tu 8 amerických prezidentov a 75 nositeľov Nobelovej ceny. 

Minulý rok som bola služobne v Bostone, alebo vlastne pri Bostone, lebo väčšina amerických korporácií má sídlo mimo mesta. Konkrétne moja spoločnosť sídlila asi 60 kilometrov od Bostonu. V rámci pracovného týždňa som samozrejme bola ubytovaná tam. Ale po skončení pracovnej cesty som súkromne zostala 2 dni priamo v Bostone, aby som toto pre mňa dovtedy málo známe mesto navštívila. 

"Ktokoľvek si.... si Harvard"

Harvardova univerzita sídli v meste Cambridge v štáte Massachusetts v Bostonskej aglomerácii. Samozrejme pri návšteve Bostonu som nemohla vynechať návštevu Harvardu. Do Harvardu sa dá dostať metrom priamo z Bostonu. 

Harvardova univerzita je pomenovaná podľa duchovného Johna Harvarda, ktorý zanechal škole svoje dedičstvo.  Pýchou tejto univerzity je jedna z najväčších knižníc na svete. Na túto školu je náročné sa dostať a plus musíte mať hlboko do kapsy, aby ste si mohli túto univerzitu finančne dovoliť. Ročné školné bez štipendia vychádza na 65,000 dolárov a keď dostanete štipendium aj tak zaplatíte ročne okolo 20,000 dolárov. Dnes tu študuje tu približne 20,000 študentov.  

Musím povedať, že pri návšteve Harvardu som sa cítila výnimočne a skoro bez dychu som s hrdosťou kráčala po pôde tejto "alma mater". Veľa nádherných budov Harvardovej univerzity, ktoré boli postavené z typicky červených tehál, pochádza z 18 storočia. A práve karmínová farba je typická farba tejto univerzity. Znak univerzity má heslo "Veritas", čiže "Pravda". A štíty s týmto heslom je možné vidieť pri vstupe do kampusu tejto univerzity. 

Keby som momentálne bola študentkou strednej školy určite by som mala ambíciu si vybrať takúto univerzitu pre ďalšie štúdium. Práve nedávno som počula o medzinárodnom programe International Baccalaureate (IB), ktorý prebieha v angličtine a stredoškoláci ho môžu študovať na viacerých školách na Slovensku, napríklad aj na štátnej Spojenej škole Novohradskej v Bratislave. Keby som mala o 30 rokov menej nezaváham ani minútu... 

Bostonský čajový večierok

Ako so spomínala až do mojej návštevy Bostonu som o tomto meste vedela málo. Hoci som sa po Bostone premiestňovala metrom predsa aj tu som využila poznávací turistický autobus. A vďaka zaujímavému výkladu sprievodcov a zároveň vodičov som sa dozvedela o Bostone mnoho. 

Boston je najstaršie mesto severnej Ameriky a bolo založené v 17. storočí anglickými puritánmi - čiže radikálnymi protestantmi. Život puritánov v 17. storočí bol zobrazený napríklad vo filme "Šarlátové písmeno".  V 18. storočí bol Boston strediskom boja Američanov za nezávislosť. Napríklad v roku 1773 sa tu odohral takzvaný "Bostonský čajový večierok" kedy obyvatelia Bostonu potopili veľa debien čaju na protest proti zvýšeniu dane za čaj, ktoré požadovalo Spojené kráľovstvo. 

Boston sa po roku 1900 rozšíril a splynul so susedným mestom Cambridge, sídlom nielen Harvardovej univerzity, ale aj sídlom renomovaného Massachusettského technologického inštitútu (MIT). 

Medzi najvyššie budovy mesta patrí John Hancock Tower (najvyšší mrakodrap v Bostone postavený v sedemdesiatych rokoch s výškou 241 metrov) a taktiež Prudential Tower (druhý najvyšší mrakodrap v Bostone s výškou 228 metrov, ktorý bol po dokončení v roku 1964 najvyššou budovou USA stojacou mimo New York). 

250 rokov histórie Bostonu môže návštevník spoznať na 4 kilometrov dlhom turistickom náučnom chodníku nazvaným "Freedom Trail" čiže "Chodník Slobody", ktorý návšteníka  oboznámi s 16 národnými historickými pamiatkami.  Keďže ja som mala obmedzený čas, tak som spoznala iba niektoré z týchto pamiatok zo sedadla turistického autobusu. Videla som Boston Common park  (najstarší verejný park v Amerike), ktorý sa nachádza pri Massachusetts State House, červeno-bielej budove zo zlatou kupolou, ktorá je sídlom vlády guvernéra štátu Massachusetts a je nádherným dielom federálnej architektúry a zároveň je aj národnou historickou pamiatkou. Mala som možnosť si zvonku prezrieť aj Park Street Church, kostol s 65 metrovou vysokou vežou, ktorú mohli vidieť v minulosti cestujúci ako prvý orientačný bod v Bostone.

Tiež som videla historický cintorín Granary Burying Ground, kde odpočívajú viacerí najvýznamnejší obyvatelia Ameriky. Je možné tu vidieť napríklad obelisk, ktorý sa nachádza pri hrobe Johna Hancocka (prvého guvernéra štátu Massachusetts, ktorý sa stal známym aj svojim výrazným a pekným podpisom na Deklarácii nezávislosti Spojených štátov). Deklarácia nezávislosti bola podpísaná 4. júla 1776 a je to dokument, ktorým dnešné Spojené štáty vyhlásili nezávislosť od Británie. Tiež sú tu pochovaní predstavitelia Americkej revolúcie v boji nezávislosť: Paul Revere, Samuel Adams a James Otis. 

Čo sa týka športu, Boston je predovšetkým baseballovým mestom. Tím Boston Red Sox patrí k favoritom baseballu. Domovský štadión tohoto tímu je štadión Fenway Park, ktorý bol postavený v roku 1912 a patrí k najstarším športovým štadiónom v Spojených štátoch. Ďalším športom tohoto mesta je ľadový hokej. Miestny klub Boston Bruins patrí medzi najlepšie a najstaršie tímy v NHL. V obrane tohoto mužstva hrá aj "náš" Zdeno Chára. Vedľa hokejového štadióna sa nachádza zaujímavý zavesený most Zakim. 

Turistický autobus, ktorý som využila, mal svoju prvú zástavku v Bostonskom prístave, kde bolo možné vidieť aj bývalé sklady, ktoré boli prerobené na byty a reštaurácie. V Bostonskom prístave som si pochutnala na svojich obľúbených jedlách z morských plodov a rýb.  Bola to hustá smotanová polievka z mušlí  "clam chowder", ktorá sa podáva so slanými keksami a vyprážaná čerstvá biela ryba s hranolkami známa ako "fish &  chips". 

Keďže v minulosti bolo v Bostone mnoho imigrantov, ktorí nevedeli po anglicky, tak obchodníci dávali na svoje obchody štíty so znakom produktu, ktorí predávali. Takto bol napríklad v roku 1871 umiestnený nad obchodom s čajom veľký zlatý čajník s objemom 840 litrov. Tento čajník dnes visí na kaviarni Starbucks. Vývesky so znakom produktu je dnes možné vidieť aj nad dverami mnohých ďalších obchodov v Bostone. V Bostone sa nachádza aj známy bar "Cheers" (čo znamená "na zdravie"), ktorý bol predlohou jedného z najpopulárnejších komediálnych seriálov v Amerike, vysielaného v 80. rokoch. Hlavnú postavu si v seriály zahral Ted Danson. 

Najstaršie americké mesto Boston mi rozpovedalo svoju zaujímavú históriu. A tento príbeh bol fascinujúci... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zdravotnícke šmejdy ponúkajú naďalej. Zakročiť nevie nikto

Pomôcky predáva firma zo súostrovia Komory.

Komentár Zuzany Kepplovej

Fico má pravdu. Nezápasí so Sulíkom, ale s Kiskom

Robiť dramaturgiu relácie na želanie politika, je zlým signálom.


Už ste čítali?